W ramach organizowanego już po raz trzeci w Kutnie Festiwalu Frankofonii, w dniu 5 lutego br., uczniowie klasy II TOR i III TOR pod opieką p. Moniki Kowalskiej i p. Magdaleny Trzeciak-Jóźwiak mieli okazję uczestniczyć w seansie filmowym pt. „Za jakie grzechy, dobry Boże”. Największy francuski przebój filmowy z Christianem Clavierem, który tylko we Francji obejrzało 15 milionów widzów, zaprezentowano  w ramach projektu „Kino Francuskie z Uśmiechem”.

Poukładana konserwatywna para, typowi przedstawiciele francuskiej burżuazji, państwo Verneuil mają cztery córki na wydaniu. Marzą im się zięciowie o odpowiednim statusie społecznym, wykształceni i dobrze sytuowani. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

Oglądając ten przezabawny film, młodzież mogła zaznajomić się z najnowszą kinematografią francuską, poznać kulturę oraz  oswoić się z językiem francuskim, zobaczyć piękne miejsca tego kraju, posmakować specyficznego humoru, a także dostrzec oryginalne spojrzenie na współczesność.

A wieczorem, punktualnie o godzinie 18:00 Restauracja Hotelu Rondo stała się ambasadą muzyki francuskiej. W ramach III edycji Dni Frankofonii odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie, którzy wykonali utwory z repertuaru ikon francuskiej sceny. Na przybyłych czekała również elegancka kolacja z serwisem francuskim w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr. A. Troczewskiego w Kutnie.

Organizatorami Dni Frankofonii w Kutnie byli nauczyciele języka francuskiego z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 3 a także nauczyciele ZS nr 2. Współpracowali z nami: KDK, hotel Rondo, Bistro Różane, Szkoła Muzyczna, firma Citroën J.R.J. Zachorscy, Stowarzyszenie „Łódzkie bardziej francuskie”, a finansowo wspomagała nas firma Polfarmex i bank BGŻ BNP Paris Bas. Festiwal Frankofonii patronatem objął prezydent miasta Kutna.

Szkoda tylko, że tak szybko minął ten tydzień.. Do zobaczenia za rok!

Koordynator projektu p. Magdalena Trzeciak-Jóźwiak