Jak co roku,  tuż  przed świętami (11-12 kwietnia) odbył się finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska Piastowska”. Organizatorami konkursu są: VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku i Muzeum Wojska w Białymstoku.

Prawie pięćdziesięciu uczniów z całej Polski  zmagało się z testem, którego  tematem przewodnim w tym roku były najazdy państwa piastowskiego. Nasza szkoła wywalczyła sobie dwa miejsca, ale w finale reprezentowała nas  Gabriela Wojciechowska z klasy II TOR. W konkursie zebrała ponad 50 % punktów zajmując 32 miejsce.

Organizatorzy przygotowali -jak zwykle- dodatkowe atrakcje dla uczestników. W tym roku finaliści wraz z opiekunami mogli zwiedzić jeden z fortów XIX-wiecznej Twierdzy Osowiec. Wybudowana w latach 1882-1887 była typową twierdzą zaporową w rosyjskim systemie umocnień granicznych. Składała się z czterech fortów. Usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok – Królewiec. Nigdy nie została zdobyta, mimo iż w czasie I wojny światowej Niemcy kilkakrotnie szturmowali obiekty twierdzy, a raz użyli nawet broni chemicznej.