W drugim dniu X Festiwalu Szaloma Asza odwiedzili "Grabskiegp" wyjątkowi goście, którzy przeprowadzili zajęcia w języku angielskim. Staje się już tradycją, że prawnuk pisarza, pan David Mazower spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o swoim sławnym pradziadku. W tym roku wygłosił bogato ilustrowaną rodzinnymi zdjęciami prelekcję nt. "Sholem Asch and Poland - a bittersweet affair", w czasie której opowiedział o środowisku rodzinnym pisarza, jego buntowniczej naturze, twórczości, kontaktach z innymi literatami tego okresu oraz przyczynach, dla których zdecydował się na stałe zamieszkanie poza Polską. W prelekcji uczestniczyli uczniowie "Grabskiego", "Dąbrowszczaka" i "Staszica". Podobne spotkanie odbyło się później w II LO dla uczniów "Kasprowicza".

x festiwal szaloma asza

Następnie grupa uczniów w "Grabskim" wzięła udział w 2-godzinnym seminarium nt. Izraela, kultury jidysz i języka hebrajskiego, które poprowadziła dr Sima Beeri, związana zawodowo z University College w Londynie, która z racji i zawodu, i pasji zajmuje się językiem i kulturą jidysz. Młodzież usłyszała i zobaczyła najciekawsze miejsca w Izraelu (Jerozolimę i Tel Aviv), dowiedziała się o historii tego kraju, dziejach diaspory żydowskiej oraz - co cieszyło się wielkim zainteresowaniem - próbowała pisać wyrazy alfabetem hebrajskim i nauczyła się kilku zwrotów grzecznościowych w tym języku.

Osobami uczestniczącymi w spotkaniach z młodzieżą było również dwoje gości z Yiddish Book Center z Massachussetts w USA.

Inicjatorką i organizatorką wszystkich spotkań była p. Halina Sankowska. Nasza szkoła już po raz drugi jest jednym z partnerów MiPBP w Kutnie w organizacji Festiwalu Szaloma Asza.