29 września uczniowie z klas II TH, III TH, III TOR i III TL zwiedzili  Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

Celem wyjazdu było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach oraz przedstawicielach innych narodowościach.

Uczniowie przeszli przez bramę z historycznym napisem :,, Arbeit macht frei”, a nastepnie mogli tam  zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, które zabierali ze sobą z domów. Pani przewodnik zatrzymała się na chwilę przed celę św. Maksymiliana Kolbe, a następnie zaprowadziła młodzież  pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam uczniowie oddali hołd zamordowanym.

Następnie młodzież- wraz z przewodnikiem- przejechała do muzeum Birkenau. Uczniowie zobaczyli charakterystyczną  bramę, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu młodzież miała możliwość zobaczyć pozostałości po drewnianych barakach, w których przebywali więźniowie i ruiny krematorium. Uczniowie poznali także warunki w jakich musiały żyć ofiary nazistowskiego reżimu. Zwiedzanie Birkenau zakończyło się pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tablice w 17 językach.

Ta lekcja historii podyktowana była koniecznością utrwalania pamięci o naszej przeszłości, gdyż odchodzą jej ostatni naoczni świadkowie.

Potem  uczniowie udali się do Krakowa, gdzie odbyli spacer ulicą Floriańską, która wiedzie na Rynek Główny. Tu zwiedzili Sukiennice oraz podziwiali  zabytkowe kamienice.

Wyjazd zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką pani Sylwii Kubiak i pani Agnieszki Sędkowskiej. Opiekunami młodzieży byli: pani Elżbieta Trawczyńska, pani Aleksandra Szymańska i pan Piotr Kubicki.