24 lutego 2018r. na scenie Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie podsumowano konkursy realizowane w ramach  V Festiwalu Frankofonii. W uroczystości wzięli udział wiceprezydent miasta Kutna p. Jacek Boczkaja i starosta kutnowski p. Krzysztof Debich. Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki języka francuskiego z lokalnych szkół:
p. Grażyna Mojsiej, p. Anna Wdowiak, p. Anna Adamowska, p. Dorota Kępińska, p. Joanna Wilińska, p. Justyna Łuczak  i p. Magdalena Trzeciak-Jóźwiak. Projekt zrealizowano przy współudziale Urzędu Miasta Kutno, Kutnowskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia „Łódzkie bardziej francuskie” oraz dzięki wsparciu sponsorów.

Uczestnicy festiwalu mogli zaprezentować swoje  umiejętności w czterech konkursach: piosenki francuskiej,  plastycznym,  recytatorskim, a także wiedzy o Francji. Uczniowie „Grabskiego” byli rewelacyjni- triumfowali w każdej kategorii! Odnosząc tak spektakularny sukces potwierdzili  swoją pasję i artystyczne talenty. W pięcioletniej historii Festiwalu Frankofonii nie było jeszcze  przypadku, by młodzież z jednej szkoły- przy bardzo dużej konkurencji uczestników z innych placówek- zdobyła wszystko...co było do zdobycia!  Nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w trzech  konkursach: piosenki  francuskiej, recytatorskim i plastycznym, a w czwartym- w którym należało wykazać się wszechstronną wiedzą o Francji-  drugie. Ponadto otrzymali dwa wyróżnienia (w konkursie plastycznym i piosenki francuskiej), a w recytatorskim –trzecie..

Oto nazwiska laureatów:

Konkurs piosenki francuskiej:

I miejsce – Natalia Stefaniak kl. I TOR,

wyróżnienie – Aleksandra Florczak kl. I TOŚ.

Konkurs plastyczny pt. „Słyszę Francja, widzę…”:

I miejsce – Angelika Puchalska kl. II TOR,

wyróżnienie – Agnieszka Markiewicz klasa II TOR.

Konkurs recytatorski:

I miejsce – Sylwia Biegalska kl. IV TOR,

III miejsce – Natalia Stefaniak kl. I TOR.

Konkurs wiedzy o Francji:

II miejsce – Gabriela Wojciechowska kl. III TOR.

 Dziękujemy wszystkim  uczestnikom turniejów, które były częścią V edycji festiwalu, a  nagrodzonym i wyróżnionym uczniom gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów!

Ukoronowaniem tegorocznej Frankofonii i wielką ucztą dla ducha   był występ Jana Jakuba Należytego – muzyka, wykonawcy piosenek autorskich i francuskich. Koncert odbył się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie w dniu 24 lutego b.r.  Przed nami  jeszcze spektakl pt. "La fille aux allumettes", który będzie można zobaczyć w najbliższy wtorek w Kutnowskim Domu Kultury.
To będzie ostatnie z wydarzeń festiwalu. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Koordynatorem  projektu była pani Magdalena Trzeciak-Jóźwiak

Zdjęcia uroczystości z portali ekutno i KCI