1 Marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto oddające cześć ludziom walczącym o zniesienie reżimu komunistycznego i niepodległość Polski. Po roku 1945 Żołnierzy Wyklętych skazano na podwójną śmierć- mieli zostać zamordowani oraz wymazani z kart historii. Miejsca pochówku wielu bohaterów  do dziś są nieznane. Nazywani byli reakcjonistami i bandytami ,ponieważ sprzeciwiali się kłamstwom systemu i wpływom władz ZSRR w Polsce. Większość z nich broń złożyła w styczniu 1947r. zdając sobie sprawę z beznadziejnej sytuacji i braku wsparcia państw zachodnich. Ostatni Żołnierz Niezłomny -Józef Franczak „Lalek”, zginął w październiku 1963 r., 18 lat po zakończeniu II wojny światowej. Samo określenie ,,żołnierze wyklęci" pierwszy raz zostało użyte w 1993r., na wystawie zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim, poświęconej partyzantce komunistycznej w powojennej Polsce. Najbardziej znani to:

  • Witold Pilecki – „Witold”
  • Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”
  • August Emil Fieldorf – „Nil”
  • Mieczysław Dziemieszkiewicz – „Rój”
  • Danuta Siedzikówna – „Inka"

Bezwzględną walkę komunistów z Żołnierzami Wyklętymi dobrze opisuje cytat:

"Wszystkich tych, którzy działają przeciwko nam, niszczyć w sposób podany w okólniku z dnia 18 lutego 1945. W razie przejawów większej i nieuchwytnej działalności AK w danym terenie należy wykonać ogólną pacyfikację. Wszystkie przestępstwa, jakie zdarzają się na terenie, składać na rachunek AK." - Instrukcja KC PPR.

W naszej szkole upamiętniamy i czcimy pamięć Niezłomnych, organizując gazetki okolicznościowe, przypinając wizerunki symbolicznych wilczków z biało-czerwonymi kotylionami, uczestnicząc w konkursach historycznych.

Miło nam poinformować , że uczeń klasy IV Technikum Logistycznego -Damian Święcki ,uzyskał czwartą lokatę w konkursie historycznym ,,Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” i awansował do finału wojewódzkiego zawodów.

Ucznia do konkursu przygotowywał p. Grzegorz Jaskułowski.