14 maja 25 uczniów z klas III TL, II TI, I TI i I TL pod opieką p. Agnieszki Smolarczyk, p. Elżbiety Trawczyńskiej i p. Piotra Kubickiego udało się na trzydniową  wycieczkę do Trójmiasta. Na początek młodzież zwiedziła Westerplatte. Uczniowie poznali historię wojskowej placówki i polskich żołnierzy walczących tu we wrześniu 1939r.  Opuszczając to symboliczne miejsce zapalili znicz na Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

Następnie grupa udała się na spacer po gdańskiej starówce. Złota Brama, Ratusz, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, stary port nad Motławą, Żuraw, uliczka Mariacka i Kościół Mariacki to obowiązkowe punkty w programie każdego turysty przybywającego do Gdańska. Uczestnicy wycieczki weszli na wieżę Kościoła Mariackiego, skąd mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. Warto było pokonać 403 schodki… Wieczór wszyscy spędzili na plaży.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Katedrze w Gdańsku- Oliwie. Grupa wysłuchała  koncertu na ruchomych organach. Oliwskie organy słynne są na całym świecie. Wspaniałe brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy na całorocznych prezentacjach i letnich koncertach festiwalowych. Unikalny rokokowy fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu oraz precyzją wykonania. Później wszyscy udali się na spacer po parku.

Zwiedzanie Sopotu zaczęło się od amfiteatru, gdzie właśnie trwały przygotowania do koncertu. Później uczestnicy wycieczki spacerowali po molo i deptaku.  Molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych. Składa się z dwóch części: lądowego placu, na którym znajdują się obiekty architektoniczne - przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa - oraz  słynnego drewnianego pomostu liczącego 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

W Gdyni młodzież spacerowała po porcie, gdzie „Dar Młodzieży” szykował się do rejsu oraz podziwiała okazy fauny i flory  w Akwarium Gdyńskim, które prezentuje zwierzęta z ciepłych i chłodnych mórz oraz ciekawe gatunki słodkowodne z całego świata.

Ostatniego dnia uczniowie udali się do Portu Gdańskiego. Na początek czekała ich nie lada gratka – właśnie wpływał do portu największy kontenerowiec świata  OOCL Hong Kong - długi na prawie 400 m, który charakteryzuje się nośnością ponad 191 tys. ton i tonażem pojemnościowym brutto sięgającym prawie 211 tys. jednostek. Kadłub statku jest wysoki na 32,50 m, czyli w przybliżeniu taki, jak 11-kondygnacyjny blok mieszkalny i ma szerokość prawie 60 m. Zanurza się w wodzie maksymalnie na ok. 16 m. Niesamowite wrażenie zobaczyć go z bliska… Młodzież wysłuchała krótkiego wykładu i obejrzała bardzo ciekawą prezentację o działalności portu.

Na koniec grupa zajechała do gotyckiego Zamku w Malborku wzniesionego przez Krzyżaków w latach 1274-1457. Jest on jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.

Przez całe trzy dni uczestnikom wycieczki dopisywała słoneczna pogoda i oczywiście dobry humor!