Montaż liryczny pt. "Pielgrzym" poświęcony osobie i twórczości Adama Mickiewicza przygotowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 24 maja 2018 roku w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury obejrzeli mieszkańcy naszego miasta, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Kutnie oraz  "Grabskiego".

Gości, m.in. Pana Tadeusza Woźniaka - posła na Sejm RP, Pana Krzysztofa Debicha - starostę kutnowskiego, Panią Jolantę Pietrusiak - wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Kutnowskiego, Panią Iwonę Kacę - dyrektor WEKiS,  powitał Pan dyrektor Wojciech Banasiak, zwracając uwagę, że "Pielgrzym" to kolejne ważne przedsięwzięcie upamiętniające drogę naszego kraju do wolności. Wzruszającą opowieść prezentującą biografię i dzieła pierwszego z wieszczów narodowych, zaangażowanie poety - czynem i piórem - w walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę przygotowali uczniowie naszej szkoły:

 • Aleksandra Brzozowska kl. I TE
 • Krzysztof Szewczyk kl. I TE
 • Julia Woźniak kl. I TE
 • Natalia Stefaniak kl. I TOR
 • Aleksandra Florczak kl. I TOŚ
 • Michał Staniszewski kl. I TL
 • Patryk Gaś kl. II TL
 • Aleksandra Szukalska kl. II TL
 • Kacper Lubowiecki kl. II TI
 • Mateusz Kubikowski kl. III TI
 • Michał Czekalski kl. III TI
 • Julia Stolińska kl. III TE
 • Gracjan Estkowski kl. III TE
 • Patrycja Prószkowska kl. III TOR
 • Kinga Adamczewska kl. III TOR
 • Antoni Wanot kl. III TI
 • Łukasz Zalewski kl. III TI
 • Agnieszka Markiewicz kl. II TOR
 • Michalina Kupisz kl. II TOR
 • Mateusz Szymański kl. II TOR
 • Żaneta Piotrowska kl. II TOR
 • Jagoda Pawłowska kl. II TOR
 • Jolanta Herezińska kl. II TOR
 • Mariusz Kołodziejski kl. II TH
 • Karol Kowalski kl. II TH
 • Mateusz Rosa kl. II TH
 • Mateusz Ogiński kl. II TL
 • Mateusz Kociemski kl. II TL
 • Krystian Górczyński kl. II TL
 • Mikołaj Lewaniak kl. II TL
 • Miłosz Szadkowski kl. II TL

oraz: Ewelina Gołębiewska (skrzypce)  i Eryk Woźniak z Grupy Teatralnej "Od jutra".

Popisy recytatorsko - wokalne uczniów zakończyło wystąpienie Pani Janiny From, która zaprezentowała "Koncert Jankiela" z "Pana Tadeusza". Widzowie brawami nagrodzili piękno poetyckiego słowa, choreografię oraz oprawę muzyczną, a zwłaszcza urokliwy walc.  

Patronat honorowy nad spektaklem objął Starosta Kutnowski, natomiast patronat medialny: portal  internetowy ekutno oraz Dziennik Łódzki Polska The Times.

Montaż został przygotowany przez nauczycielki, panie: Annę Janiak, Katarzynę Szczepaniak i Agnieszkę Sędkowską oraz Dominikę Staniszewską - instruktor teatralną KDK. Realizatorki wspierali: pani Agnieszka Drapińska, panowie Jakub Tarnowski, Rafał Prętkiewicz i Piotr Kubicki.

Zdjęcia i nagranie video wykonali uczniowie: Jakub Leśniak i Filip Walczak.