18 stycznia 2019 r. w Kutnowskim Domu Kultury w ramach ,,Festiwalu na Faktach” odbyło się spotkanie z laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej, polskim dziennikarzem i reporterem Mariuszem Szczygłem. Uczniowie naszej szkoły z klas II TOR, III TOR i III TL wraz z opiekunkami –panią Anną Pedą, panią Moniką Kowalską, panią Anną Janiak i panią Dorotą Chojnacką- uczestniczyli we wspomnianym wydarzeniu. 

Autor opowiadał o swoim prywatnym życiu, o sympatii do Czechów i ich kraju, a także o sztuce reportażu. Zdradzał  techniki pisania tekstów, tłumaczył, czym dla niego jest praca, którą wykonuje. Według Mariusza Szczygła reporter to człowiek, który ma za zadanie być tłumaczem kultury. Dziennikarz powiedział, że to, co robi jest dla niego, jak odkrywanie nowych lądów. Chce pokazywać życie takim jakie ono jest, a dla swoich odbiorców ma radę-  niczego nie należy się bać. Podał też swoją definicję reportażu- to historia, która się wydarzyła, ale musi dawać do myślenia.

Dziennikarz  przedstawił również swoje teksty, opowiadając, w jaki sposób otaczająca  rzeczywistość oraz chęć zrozumienia drugiego człowieka inspirowały go do pisania.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem było bardzo cenną lekcją- nie tylko na temat technik dziennikarskich, ale również o tym, jak należy traktować innych ludzi, o ciekawości wobec obcej kultury, a przede wszystkim o odwadze, z którą należy przejść przez życie, by czerpać z niego jak najwięcej.