„ Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy”.
Zbigniew Herbert

W czasach, w których swój wiersz pisał poeta wydawało się , że pamięć o nich  już zaginęła. Nie zaginęła... Staraniem wielu środowisk kombatanckich , a także śp. Prezydenta RP –Lecha Kaczyńskiego, z poparciem następnego Prezydenta-Bronisława Komorowskiego, Sejm RP 3 lutego  2011 roku uchwalił ustawę , ogłaszającą 1 marca  Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przez kogo zostali wyklęci?

Przez tych ,którzy w latach 1944- 1947 zagarnęli władzę w Polsce- nie  z woli narodu, ale z nadania moskiewskiego krwawego tyrana-Józefa Stalina i –niestety- za aprobatą naszych zachodnich sojuszników , to jest Wielkiej Brytanii i USA. Kogo dziś nazywa się „wyklętymi?”

Nazywa się w ten sposób tych żołnierzy Armii Krajowej , Narodowych Sił Zbrojnych- konspiratorów i partyzantów, walczących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem, którzy wobec zajmowania Polski przez Armię Czerwoną , ustanawiania wasalnego rządu,  bestialskiego terroru , postanowili walczyć dalej- tym razem- z nowym wrogiem i narzucona komunistyczną władzą.

Tysiące z nich -po formalnym rozwiązaniu AK - w obliczu gwałtów dokonywanych przez rodzimą i sowiecką bezpiekę oraz  niedotrzymywania warunków amnestii ogłaszanych przez komunistów, powracało do lasu. Część organizowała akcje samoobrony, niektórzy wierzyli , że dojdzie do wybuchu III wojny światowej, gdy rozpadnie się współpraca wielkiej trójki. Z tym wiązano nadzieje  na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przez szeregi poakowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Ruchu Oporu Armii Krajowej , Konspiracyjnego Wojska Polskiego , Narodowych Sił Zbrojnych , Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych organizacji przewinęło się około 200 tysięcy ludzi. Wierzący w odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej , wierni przysiędze wojskowej i legalnemu rządowi na uchodźstwie- niczym wilki - atakowali i  „kąsali” znienacka struktury aparatu represji, organy ,,czerwonej” władzy i partii; odbijali więźniów, wymierzali sprawiedliwość oprawcom, karali bandytów, konfidentów ,bronili ludności przed represjami.

Zawiedzione nadzieje na pomoc Zachodu, coraz skuteczniejsze obławy, tortury, wykonywane masowo wyroki śmierci , nasilająca się apatia społeczeństwa, powodowały, że szeregi niezłomnych topniały ( ostatni ukrywający się partyzant został zastrzelony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa- wskutek zdrady-w 1963 roku).

Pomimo usiłowań komunistów, którzy skazali wyklętych na podwójną śmierć: fizyczną i wymazanie z dobrej ludzkiej pamięci, ważne dla nich idee  zostały podjęte przez następne pokolenia.

Pamięci niezłomnych poświęciliśmy XXI Szkolny Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny”. 26 lutego odbyła się część konkursowa, która wyłoniła zwycięzców rywalizacji. Natomiast koncert  finałowy miał miejsce 1 marca- podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych- w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury.

Wydarzenie składało się z następujących części : monodramów przybliżających sylwetki trojga bohaterów- rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki” i ppłk. Łukasza Cieplińskiego, wykładu okolicznościowego pana Kazimierza Śwircza, występów nagrodzonych i wyróżnionych.

Swoją obecnością koncert zaszczycili: dyrektor Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu- pani Iwona Kaca, przewodnicząca Rady Rodziców- pani Ewa Witkowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Kutnie- pan Kazimierz Śwircz oraz przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji.

Oto laureaci XXI Szkolnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „ Głos Ojczyzny”:

Nagrodzeni:

  • I miejsce- Aleksandra Szukalska z klasy III Technikum Logistycznego i Patryk Lipnowski z klasy I Technikum Informatycznego za piosenkę „Jeśli nie wrócę”,
  • II miejsce- Iza Jabłońska z klasy Ia Technikum Logistycznego za piosenkę „ Wspomnienie”,
  • III miejce- Julia Woźniak z klasy II Technikum Ekonomicznego  za piosenkę „ Historie zagubione.”

Wyróżnieni:

  • Monika Pońska z klasy IV Technikum Handlowego za balladę „ Już dopala się ogień biwaku”,
  • Maciej Frydrysiak z klasy III Technikum Ekonomicznego za piosenkę „Ślady wilczych zębów”.

Festiwal przygotowali nauczyciele: pani Agnieszka Sędkowska, pani Agnieszka Drapińska, pani Sylwia Kubiak, pani Agata Krzyżyńska, pan Grzegorz Jaskułowski, pan Rafał Prętkiewicz, pan Robert Wilczyński, pan Krzysztof Pawłowski.