W sobotę 3 września br., w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie, odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
W akcji wzięli udział czytelnicy biblioteki, nauczyciele, bibliotekarze oraz uczniowie kutnowskich szkół.
Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego reprezentowali:  Paulina Śmiałek (3TE), Klaudia Kubczak (3 TE), Przemek Antczak (3TOR) oraz Robert Wilczyński, którzy przedstawili własne interpretacje utworu.


Akcja głośnego i wspólnego czytania wybitnych dzieł polskiej literatury, organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, w kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry,  „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś w ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji (dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami”  Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
 „Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza (1846-1916) - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie „Quo vadis” w formie książkowej ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków a sam pisarz został w 1905 r. laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.