„Rzeczywistość, którą znałem - nie istniała już. … Miejsca, któreśmy znali, należą nie tylko do świata przestrzeni, w który wstawiamy je dla większej wygody. Były one jedynie cienką warstwą pośród ciągłości wrażeń, tworzących nasze ówczesne życie; wspomnienie jakiegoś obrazu jest jedynie żalem za pewną chwilą; i domy, drogi, aleje są ulotne, niestety, jak lata…”.   Tą poetycką refleksją pochodzącą z twórczości Marcela Prousta  Krzysztof Szewczyk  - tegoroczny absolwent - rozpoczął swoje pożegnanie nauczycieli  i  uczniów w imieniu klas czwartych.

Niestety nie wszyscy mogli być świadkami tej wzruszającej chwili. Jako społeczność Zespołu Szkół nr 3 nie mogliśmy wspólnie obchodzić szkolnego święta i zakończenia roku klas maturalnych. Z uwagi na wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa, uroczystość została znacznie ograniczona. Podczas ceremonii  na sali gimnastycznej obecni byli: dyrekcja szkoły, przedstawiciele rodziców, nauczycieli  oraz uczniowie  klas czwartych wraz z wychowawcami:

 • Klasa IV TE – wych. p. Agnieszka Sędkowska
 • Klasa IV TL - wych. p. Magdalena Trzeciak – Jóźwiak
 • Klasa IV TOR – wych. p. Justyna Chrzanowska
 • Klasa IV TH/TOŚ – wych. p. Aleksandra Rossa
 • Klasa IV TI – wych. p. Piotr Szutoczkin

Uroczystość zgodnie z ceremoniałem szkolnym  poprowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Gerard Podlewski. 

Absolwentów zaś  powitał  dyrektor szkoły p. Wojciech Banasiak, który przywołał słowa patrona  – Władysława Grabskiego - „Człowiek musi ciągle sam nad sobą czuwać i sobą kierować, by wyrosnąć na kogoś wartościowego (…)" . Tym samym podkreślił, że  to przesłanie wyjątkowo przystaje do dzisiejszego spotkania, podsumowania  nauki klas maturalnych w „Grabskim”, i w nieco zmienionej, częściowo zdalnej oprawie,  XVI – go  Święta Szkoły.

Pan dyrektor przypominał również wieloletnią tradycję szkoły, której początki sięgają 1932 roku. To właśnie „Grabski”  „od 89 lat jest świadkiem historii tworzonej przez wszystkich: absolwentów, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także rodziców i liczną rzeszę przyjaciół”. 

„Uczeń, przez wszystkie lata był w centrum uwagi, najważniejszy był jego wszechstronny, intelektualny rozwój oraz bezpieczeństwo, a absolwenci szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają nasze mury – niejednokrotnie napawali nas dumą, że choć w małej części ich sukcesu mamy swój udział” – zauważył pan dyrektor. Szczególne przesłanie skierował do abiturientów: „Pamiętajcie: dorosłość to umiejętność dokonywania mądrych wyborów. Wybierajcie więc dobro, wybierajcie prawdę, bądźcie otwarci na potrzeby innych, słabszych od Was, stawiajcie sobie ambitne cele i podążajcie za nimi, wierzcie w ideały – ich kruche piękno ma moc niezwykłą: rozprasza zwątpienie, dodaje sił. Szukajcie własnej drogi. Od dziś to Wy decydujecie o swoim  losie, o swoim życiu, o swojej przyszłości. Wierzę w Waszą mądrość i Waszą wrażliwość. Bądźcie szczęśliwi. Na czekającym Was niebawem egzaminie maturalnym życzę szczęścia i sukcesu. Wykorzystajcie mądrze wiedzę zgromadzoną przez lata nauki.  Dzisiaj życzę Wam także, abyście byli uczniami przez całe życie, abyście mieli młodzieńczą pasję poznawania świata”. Taką ciekawością zgłębiania tajników wiedzy wykazali się uczniowie  wyróżniający się w nauce.

Najlepsze średnie ocen uzyskali:

 • Krystian Kubiak z klasy IV TOR
 • Sara Ginter z klasy IV TOR
 • Julia Dudkiewicz z klasy IVTE
 • Adam Zduńczyk z klasy IV TI
 • Julia Andrysiak z klasy IV TL
 • Jakub Rulewicz z klasy IV TL
 • Julia Woźniak z klasy IV TE

Medal Pamiątkowy Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy otrzymał Krystian Kubiak – zdobywając najwyższą średnią w szkole 5,27. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa w równie podniosłej atmosferze,  w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców i nauczycieli podczas spotkań klasowych. Maturzyści po wielu miesiącach nieobecności powrócili na chwilę do szkolnych ławek, mądrych wychowawczych rad i wskazówek, pierwszych miłości, ważnych przyjaźni.  Towarzyszyło im  wspomnienie wyczerpującej pracy, ale także młodzieńczej euforii oraz beztroski.  Pobyt w szkole  to czas, kiedy życie miało bardzo intensywny i wyrazisty smak sukcesów i porażek, czasami było bezmiarem piętrzących się życiowych trudności, by za chwilę przeistoczyć się w akt wielkiej odwagi i niewiarygodnej mocy twórczej.

Niezapomniane doświadczenie obcowania z ludźmi, pedagogami, koleżankami i kolegami, którzy inspirowali do działania, podpowiadali rozwiązania, dodawali otuchy, zyskuje szczególny wymiar właśnie teraz, kiedy skazani jesteśmy na izolację. Miejmy jednak nadzieję, że ta sytuacja wyzwoli w absolwentach energię  do działania. Czeka ich przecież -  „jutro” – przestrzeń nieznana, tajemnicza , niedookreślona, która wyrasta  z młodzieńczych i jakże ważnych szkolnych doświadczeń. 

Życzymy, aby  „jutro”otworzyło przed Wami nowe możliwości, stało się sprawdzianem dojrzałości. Ambitnie zmierzajcie  do wyznaczonych celów, odważnie pokonujcie  przeszkody, twórczo rozwiązujcie problemy, pielęgnujcie  w sobie wrażliwość, reprezentujcie  wysoką  kulturę osobistą! Drodzy Absolwenci ruszacie w przyszłość, ale nie będziecie sami. Towarzyszyć Wam będą Rodzice, którym należą się szczególne podziękowania. Bez ich zaangażowania i wsparcia w tym trudnym okresie, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły. 

Inaczej niż zwykle przebiegało także  XVI Święto Szkoły pod hasłem „Grabski online”. Zazwyczaj jest ono okazją do celebrowania życia szkolnego. Program artystyczny, „Grabki”, konkursy i spotkania w tym roku nie mogły się odbyć. Kreatywność uczniów jednak nie zna granic. Pod kierunkiem p. Anny Janiak, p. Katarzyny Szczepaniak i p. Radosława Galusa młodzież przygotowała scenki kabaretowe oraz piosenki o życiu uczniów i nauczycieli w trudnym czasie pandemii. Można je obejrzeć,  klikając w podany link - https://www.youtube.com/watch?v=sJTCBSn9RkA.

Swoje umiejętności aktorskie i wokalne zaprezentowali: Iza Jabłońska z III ATL, Filip Kowalczyk, Maciej Wojtalik i Gerard Podlewski z III TI,  Krzysztof Szewczyk z IV TE, Michał Staniszewski - IV TL oraz Julia Woźniak - IV TE, Julia Andrysiak i Oliwia Gajewska z IV TL, a także Aleksandra Florczak z IV TOŚ. Obsługę techniczną zapewnili Gerard Podlewski oraz Hubert Nowakowski z klasy III TI. Pomysłowymi zdjęciami ze zdalnego nauczania podzielili się z nami uczniowie klas: I TR, I TP, I TL, I TE, I TGP / TOŚ, II TIg / II TŚg, II THg / TRg, II TLg, II TEg, II THp/TOŚp, III ATL oraz IV TL.

Wszyscy wychowawcy spotkali się ze swoimi wychowankami on-line. Przypomnieli zasługi  dla kraju naszego patrona Władysława Grabskiego – wielkiego ekonomisty, ministra skarbu i dwukrotnego premiera. Była to również okazja do wspomnień, a dla pierwszoklasistów do zapoznania się z tradycjami szkoły.

Uroczystość Święta Szkoły koordynowali p. Anna Janiak, p. Katarzyna Szczepaniak oraz p. Radosław Galus, natomiast zakończenie roku szkolnego klas maturalnych – p. Aleksandra Rossa. Ponadto w przygotowanie uroczystości zaangażowali się:  p. Justyna Chrzanowska, p. p. Agnieszka Sędkowska, p. Magdalena Trzeciak – Jóźwiak, p. Piotr Szutoczkin,  p. Piotr Kubicki, p. Dariusz Lewiński, p. Agnieszka Drapińska, p. Rafał Prętkiewicz, p. Jakub Tarnowski oraz p. Marcin Rymarkiewicz.

Na zakończenie jeszcze raz wszystkim maturzystom życzymy twórczych pomysłów i logicznego myślenia na egzaminie maturalnym, a całej społeczności uczniowskiej szybkiego powrotu do tradycyjnego świętowania.