Już po raz czwarty nasza szkoła, dzięki wspólnej inicjatywie pani Haliny Sankowskiej i pani Doroty Chojnackiej, jest partnerem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w organizacji Festiwalu Szaloma Asza. Na tegoroczną edycję przygotowaliśmy czytanie fragmentów przetłumaczonej po raz pierwszy na język polski powieści "Reb Szlojme bogacz" napisanej w jidysz w roku 1911. 
Wybrane fragmenty związane były z głównym bohaterem utworu, jego młodą żoną, opisem jarmarku i wieczerzy szabasowej. Zaprezentowali je: Gerard Podlewski z kl. IV TI (na inauguracji XII Festiwalu we wtorek 5 października) oraz Iza Jabłońska z kl. IV aTL, Filip Góreczny i Bartek Żurawik z klasy III TLg, a także Filip Kowalczyk z kl. IV TI (podczas wernisażu wystawy plastycznej "Wieloformy. Brama" 7 października).
Młodzi artyści zostali nagrodzeni długimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność, w tym grupę uczniów z klas IV TE i IV TOŚ. Otrzymają też, jako upominki, powieść Szaloma Asza, której fragmenty czytali.