16 września uczniowie klas IV TR, III TR i III TL z wychowawczyniami p. Anną Janiak, Aleksandrą Szymańską, Katarzyną Kopańską – Zimną oraz p. Aleksandrą Rossą uczestniczyli w poruszającej lekcji historii w Muzeum Auschwitz – Birkenau – znanym na całym świecie symbolu hitlerowskiego ludobójstwa. 

Przewodnicy w niezwykle sugestywny sposób opowiedzieli nam o historii tego miejsca, warunkach życia obozowego, sposobach selekcji ludzi na rampie, okrutnych eksperymentach medycznych. Mogliśmy zobaczyć Bramę Śmierci, bloki, ruiny komory gazowej i krematorium. Szczególne wrażenie na wszystkich zrobiło mienie Ofiar – okulary, buty, ubrania, a także zdjęcia identyfikacyjne ludzi przybyłych do obozu, którzy później zginęli. Za każdym z tych przedmiotów stoi przecież historia cierpienia konkretnego człowieka i tragedia jego rodziny. Ogromne emocje towarzyszyły nam nieustannie, podczas oglądania Ściany Śmierci, celi głodowej Ojca Maksymiliana Kolbe,  w baraku dziecięcym, w obozie kobiecym. W każdym z tych miejsc dotykaliśmy przerażającej prawdy o totalitaryzmie.

Była to bardzo trudna, ale potrzebna lekcja historii, szczególnie teraz, kiedy większość świadków tych tragicznych wydarzeń odeszła, a niektórzy z nas zdają się zapominać, do czego może doprowadzić nienawiść człowieka do człowieka. Hasło „Nigdy więcej!”, które słychać było po wojnie, niech stanie się swoistym mottem dla czasów przyszły