Po raz kolejny, w ramach współpracy naszej szkoły z Okręgową Komisją Egzaminacyjną uczniowie klasy IV TOŚ po szkole podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w standaryzacji arkuszy egzaminacyjnych. Tym razem zmierzyli się z częścią praktyczną egzaminu. Uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące oceny stanu środowiska, planowania i realizacji zadań w ochronie środowiska – klasyfikacja CHM.05.
Na zakończenie młodzież dzieliła się wrażeniami dotyczącymi stopnia skomplikowania zadań w anonimowej ankiecie przygotowanej przez pracowników OKE. Korzyści są obustronne: młodzież zdobywa pewne doświadczenia w rozwiązywaniu zadań, a pracownicy OKE materiał do pracy nad arkuszami.
Izabella Granosik z klasy IV TEp -jako jedyna z Kutna- zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbędzie się 16 grudnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Poza naszą uczennicą w teście weźmie udział jeszcze 30 osób z województwa łódzkiego.
Organizatorem konkursu jest Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, a opiekę merytoryczną nad uczestniczką sprawuje pani Dorota Chojnacka. 
W przeddzień mikołajek, 5 grudnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w seansie filmowym - obejrzeli polską komedię "Listy do M5". Ten film cieszy się od lat niesłabnącą popularnością i dlatego też w okresie bożonarodzeniowym emitowane są kolejne jego części. Wątki sentymentalne przeplatają się tu z romantycznymi i komediowymi, a fabuła skłania do świątecznej zadumy.
W seansie zorganizowanym przez p. Halinę Sankowską wzięło udział ponad 300 uczniów z klas: I TE, I TPR, I TR, I TI/TH, II TE, II TPR, III TE, III TPR, III TL, IV TIp, IV TLp, IV TH/TOŚp, IV TI/TOŚg i IV THg wraz z wychowawcami.
Po projekcji czekała na wszystkich słodka niespodzianka - otrzymali od Kutnowskiego Domu Kultury czekoladowe batoniki.

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Aby uczcić obchody jubileuszu, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali wieczór poetycki w ramach IV Tygodnia Polskiej Kultury i Historii.  Przedsięwzięcie to doceniła  wicestarosta kutnowska p. Magdalena  Krupińska – Kotulska, która wyszła z inicjatywą zaprezentowania go lokalnej społeczności. 

Z zaproszenia gospodarza spotkania p. dyr. Wojciecha Banasiaka skorzystali: władze powiatowe, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kutnie, przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, rodzice i uczniowie. Młodzież zaprezentowała nastrojowy program poetycki złożony z Mickiewiczowskich ballad: „Świteź”, Świtezianka”, „Powrót taty”, „Lilije”, „To lubię” i „Pani Twardowska”. Goście usłyszeli utwory inspirowane ludowymi opowieściami przywołującymi tematy zbrodni, zdrady, oszustwa, przesycone atmosferą grozy i tajemnicy. 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, w 180 krajach świata, jest zbiorem wydarzeń i działań, które inspirują miliony ludzi do odkrywania swojego potencjału jako przedsiębiorcy.

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie naszej szkoły w dniach 22 – 25.11. 2022 brali udział w cyklu spotkań z przedsiębiorcami i instytucjami: 

  • kl. 3 TR, 4 TEg - spotkanie z panem Pawłem Łuczakiem – prezesem firmy „ECO” nt. „Rekrutacja i rola CV”, 
  • kl. 2 TE - spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie – panią Aleksandrą Konarską – doradcą zawodowym i panem Marcinem Moszczyńskim – doradcą klienta instytucjonalnego/doradcą EURES nt. „Odkryj w sobie cechy przedsiębiorcy”, 
  • kl. 3 TE - spotkanie z panią Anitą Dębicką – właścicielem firmy branży beauty nt. „Zakładanie i prowadzenie własnej firmy”,
  • kl. 1 TH, 4 TEp, 4 TEg - spotkanie z panem Andrzejem Chechlińskim – Dyrektorem Departamentu Banku PNB Paribas w Warszawie nt. „Nowoczesna bankowość”.

Zaproszeni goście podczas spotkań przekazali wiele cennych wskazówek dotyczących przedsiębiorczych działań oraz starali się zainspirować i dodać motywacji uczestnikom prelekcji.

Koordynatorem cyklu spotkań w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości była pani Agata Kraszewska.

25 listopada obchodzony jest Dzień Białej Wstążki, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Jest to ogólnoświatowa akcja angażująca wszystkich do włączenia się w działania przeciw przemocy wobec kobiet. Kampanię zainicjowano w 1991 r. w Kanadzie, po wydarzeniach, do jakich doszło z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. Wtedy to Marc LEPINE zastrzelił 14 studentek. Po masakrze, ok. 100 tys. mężczyzn na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięło do ubrań białą wstążkę. Co roku w rocznicę tych wydarzeń odbywają się kampanie, przemarsze i akcje pod znakiem białej wstążki.
Symbolizuje ona zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Noszenie białej wstążki
oznacza, że osoba nie akceptuje przemocy, ani nie jest na nią obojętna. Podstawowym celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka. 

Dziękujemy całej społeczności szkolnej: dyrekcji nauczycielom i uczniom za włączenie się w akcję i przypięcie symbolicznej – białej wstążki, wykonanej przez uczniów.
Koordynatorkami akcji były panie E. Szymczak i M. Golonka.

 

Uczennica klasy IV TRp Anna Bagrowska zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Piękno polskich lasów” organizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie.

Gratulujemy laureatce i życzymy dalszych sukcesów. Koordynatorką konkursu była p. L. Marciniak.

certyfikat