59_2.jpgJubileuszowy, mający już dziesięcioletnią tradycję, Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny” odbył się w tym roku pod hasłem „A mury runą…” Słynny motyw z piosenki Jacka Kaczmarskiego, barda „Solidarności” miał nam przypomnieć, że w historii Polski wielokrotnie burzono, ale też budowano mury: te z cegły, kamieni i cementu oraz łączące lub dzielące ludzi, niewidzialne mury jedności albo wrogości. Symbolizowała je dekoracja wykonana przez Panią Annę Wasielewską.

W dwóch częściach przesłuchań konkursowych wzięło udział 16 klas, około 120 uczestników. Każda reprezentacja wykonała dwa utwory. Zwycięzców wskazało siedmioosobowe jury, któremu przewodniczyła Pani wicedyrektor Agnieszka Zawadzka. Poznaliśmy ich w czasie koncertu finałowego. Zebranych na uroczystości powitała Pani dyrektor Zofia Falborska. Swoją obecnością zaszczycili nas:

•Pan Tadeusz Woźniak – poseł na sejm RP,
•Pan Andrzej Stachowicz – członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Kutnie,
•Pan Wojciech Banasiak – dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kutnie,
•Pani Anna Michalska – wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi,
•Pan Józef Stocki i Pan Lechosław Kubiak – członkowie, Kutnowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Szanowni goście i Pani dyrektor Zofia Falborska wręczyli wyróżnionym dyplomy i nagrody. Otrzymali je:
- Monika Arent i Andrzej Lewandowski – nagroda specjalna
- kl. II BLPzi (wych. Pan Mariusz Kozarski) – I miejsce
- kl. II ALPzi (wych. Pan Krzysztof Pawłowski) – II miejsce
- kl. IV TE (wych. Grzegorz Jaskułowski) – III miejsce
- Dawid Drążkiewicz z kl. II BTE – III miejsce

Wyróżniono klasy:
II BTE (wych. Pani Dorota Chojnacka)
I ATE (wych. Pani Katarzyna Kopańska – Zimna)
III TE (wych. Pani Irena Rybicka)

Koncert finałowy uświetniły występy laureatów. Usłyszeliśmy różne wykonania: tradycyjne, wzruszające oraz nowoczesne hip-hopowe. Okazało się, że patriotyzm można wyrażać na wiele sposobów. Okazało się też po raz kolejny, że naszej młodzieży patriotyzmu uczyć nie trzeba. Uczniowie z szacunkiem i zaangażowaniem śpiewali o ojczyźnie, wolności, poświęceniu i odpowiedzialności. Największą nagrodą dla wszystkich uczestników festiwalu oraz jego organizatorów Pani Anny Janiak i Pana Grzegorza Jaskułowskiego były pochwały zawarte w wypowiedziach gości słowa pełne wzruszenia i uznania.

Do obejrzenia zdjęć z festiwalu zapraszamy tutaj