30 października  uczniowie z klas II TE i II TOŚ  pod opieką wychowawczyni p. Doroty Chojnackiej udali się na cmentarz parafialny. Celem spaceru było poznanie sylwetek ważnych postaci związanych z Kutnem, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobach oraz w kwaterach  żołnierzy Września ’39.

Pogoda była piękna, więc grupa niespiesznie mijała zabytkowe pomniki nagrobne obywateli miasta: lekarzy, aptekarzy, nauczycieli, architektów, właścicieli ziemskich,  mogiłę robotników rolnych z Łaniąt - ofiar caratu z 1906r., miejsce pochówku Wojciecha Rychtelskiego, który zginął podczas rozbrajania Niemców w 1918r. oraz grób doktora Antoniego Troczewskiego i jego żony. Uczniowie poznawali historię Kutna przez życiorysy jego mieszkańców , palili lampki jako znak pamięci.

 Gdy dotarli do kwater żołnierzy złożyli biało- czerwone kwiaty i postawili znicze na pomniku, który został poświęcony poległym za wolność ojczyzny. Nad Bzurą- niedaleko Kutna - toczyła się jedna z najkrwawszych bitew 1939r. Od tych tragicznych wydarzeń minęło 80 lat, a w maju obchodzona będzie 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że są winni pamięć bohaterom tamtych dni.

 Po chwili zadumy wszyscy udali się do grobu Jana i Ludwiki Pychińskich. Jan Pychiński to założyciel i wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kutnie. Jego żona Ludwika była nauczycielką, a w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczką powstania warszawskiego. 

Wszyscy kiedyś przeminiemy dlatego trzeba żyć tak, żeby pozostawić po sobie ślad w pamięci przyszłych pokoleń,  trwały ślad uczynionego dobra. Ludzie, których groby odwiedziła młodzież taki znak odcisnęli.